Projekty in - situ

Chov zvířat v lidské péči již zachránil některé druhy před jistým vyhubením – koně Převalského, bernešku havajskou, poštolku mauricijskou a řadu dalších. Přesto ale základem ochrany přírody je (a můžeme doufat, že vždy bude) ochrana přírodních ekosystémů a ochrana ohrožených druhů přímo v jejich přirozeném prostředí, neboli ochrana in situ. Ale i zde mohou zoologické zahrady sehrát svou významnou roli. Ochrana přírody in situ je totiž závislá na značné pomoci z vnějšku – jsou třeba finance, pracovní místa, pomoc některých odborníků i propagace a osvěta. V posledních několika desetiletích proto dochází k přerodu ochranářských strategií zoologických zahrad, které se začínají integrovat do systému ochrany přírody tím, že pomáhají získávat finanční podporu pro in situ projekty, vysílají do terénu své odborné pracovníky a seznamují s problematikou ochrany přírody širokou veřejnost.

Aye aye z Madagaskaru

Aye aye z Madagaskaru

Aye-aye je pozoruhodný noční tvor obývající ostrov Madagaskar. Zoo Ústí nad Labem pro něj chystá novou expozici, která vznikne v prostoru pod horní pokladnou.

Neznámá opice z indonéské džungle

V roce 2005 se vydala do deštného pralesa na indonéském ostrově Borneo trojice výzkumníků, primatolog Stanislav Lhota (dnes výzkumný pracovník ústecké zoo), antropolog Radek Trnka a etnoložka Radmila Lorencová.

Bornejské mangrovy v ohrožení

V květnu 2006 skončila první fáze výzkumného projektu Frontata.

Reintrodukce sovy pálené

V minulých letech se Zoologická zahrada Ústí nad Labem zapojila i do programu reintrodukce sovy pálené do volné přírody

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě